Moringa

Moringa olejodárna

"Na každom kroku, ktorý urobíme v prírode, sa stretávame neustále znovu s novými rastlinami, ktoré sú pre nás nanajvýš užitočné." Tvrdí Sebastian Kneipp, propagátor prírodného liečiteľstva. A nám nezostáva nič iné ako tieto slová potvrdiť. Dôkazom je aj novo objavená Moringa olejodárna, ktorá je síce v Indii a najbližšom okolí užívaná už tisíc rokov, ale nám bola predstavená len nedávno. A že sa jedná o skutočnú bombu dokazuje aj fakt, že lekári aj vedci ju považujú za jednu z najvýživnejších rastlín na svete.

moringa
moringa

zdroj: Pixabay

Moringa, čo to je ?

Moringa olejodárná (moringa oleifera) je zaujímavý príklad cudzokrajnej liečivej rastliny, ktorú sa miestni obyvatelia naučili zužitkovať takmer celú - listy, plody, kvety či koreň. Je to najznámejší druh rodu rastlín z čeľade moringovitých (Moringacea), v ktorej je možné nájsť celý rad rôznych kvitnúcich rastlín a stromov. V krajinách, kde sa pestuje, je tiež známa pod názvom paličkový strom.

Moringa je vcelku nenápadná rastlina. Kvety sú menšie, biele a príjemne voňajú. Má výrazne veľké a striedavé listy. Plody sú tobolky v tvare struku, ktoré obsahujú semená vo veľkosti až lieskového orieška. Tieto semená sú bohaté na olej a ozdobená troma krídlami, odtiaľ označenie trojkrídlové semená.

Moringa pochádza z južnej oblasti Himalájí, odkiaľ sa cez Indiu a Arábiu rozšírila až do Afriky vrátane Madagaskaru. Je známa tiež pod ľudovými názvami Horseradish tree (chrenový strom), Benzolive, Kelor alebo Drumstick tree (Paličkový strom). Označenie "chrenový strom" má preto, že sa jej korene niekedy používajú ako náhrada chrenu (ale pozor vo väčšom množstve môžu byť jedovaté!).

Moringa - zázračný jedlý strom

Listy z moringy sa nepoužívajú ani tak na lekárske účely, ale jedia sa jednoducho ako potravina a sú obľúbené ako spestrenie jedálnička v Indii a Afrike. Miestni obyvatelia ich jedia surové ako súčasť šalátov, varia si je v polievkach a v prípade nadbytku ich aj sušia (sušené sa drvia na prášok). Listy sú zdrojom mnohých minerálov, vitamínov, bielkovín a proteínov. Plody sú v podobe ešte nezrelých, zelených strukov obúbené najmä v Indii. Sú súčasťou jedálnička, pripravujú sa obdobne ako zelené fazuľové struky. Ak plody dozrejú, semená z nich sa pražia a miestni obyvatelia ich konzumujú podobne ako my napríklad orechy.

Samotné semená obsahujú veľké množstvo oleja, ktorý sa po vylisovaní používa v kuchyni, ale je tiež súčasťou kozmetických prípravkov. Ako zaujímavosť možno uviesť, že prášok z rozdrvených semien používajú miestni obyvatelia na vyčistenie kalnej vody. Vo vode rozpustné koagulačný proteíny "vyvločkujú" vodné zákal, ktorý sa usadí na dne nádoby. Tradične sa takto pred varením čistí voda v niektorých územiach okolo Nílu.

Svoje využitie majú aj kvety z tejto rastliny. Varia ich a používajú sa rovnako ako listy do polievok a omáčok. Korene, o ktorých už bola zmienka, sa používajú ako náhradka chrenu, ale domorodci ich musí veľmi opatrne dávkovať, aby sa nimi neotrávili, pretože obsahujú jedovatý alkaloid spirochin.
Kôra stromov slúži ako materiál pre výrobu hrubého vlákna, z ktorého sa zhotovujú rohože a povrazy. A nazmar neprídu ani konáre. Moringa - je obľúbeným krmivom pre domáce zvieratá, najmä ťavy.

Moringa a jej účinky

A začneme hneď tým, že moringa obsahuje 46 rôznych antioxidantov, ktoré pomáhajú redukovať voľné radikály v tele a eliminujú ich negatívne dôsledky. Tým pádom posilňujú náš imunitný systém a navyše spomaľujú známky starnutia, vyhladzujú pleť a prečisťujú naše telo.

Moringa olejodárná sa radí do skupiny tzv. adaptogénov. Ale čo to vlastne znamená? Adaptogény sú rastliny, ktoré pomáhajú telu sa lepšie prispôsobiť náročným psychickým alebo fyzickým záťažiam. V ľudovom liečiteľstve sú adaptogény považované za cenné produkty, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu, zmierňujú známky starnutia a podporuje liečivé sily organizmu. To znamená, že adaptogény zaberajú tam, kde to naše telo práve potrebuje - podporujú energiu, zmierni depresie a stabilizujú chod nášho tela. Dopomôžu nám získať znova rovnováhu a tým sa lepšie popasovať s nadchádzajúcim stresom.

Moringa olejodárná pôsobí proti stresu, zlepšuje náladu, osviežuje myseľ a podporuje správnu funkciu mozgu. Reguluje hladinu cukru v krvi, cholesterol a predchádza mnohých kardiovaskulárnym chorobám. Ďalej zlepšuje trávenie, podporuje metabolizmus svalov a udržuje rovnováhu bielkovín v tele. Má tiež protizápalové účinky.

Moringa olejodárná je vhodná ako prevencia proti rakovine kože a zažívacieho traktu a je možné ju využiť aj ako podporný prostriedok pri liečbe tohto ochorenia. Podľa Prof. Dr. Klausa Beckera z tropického centra univerzity Hohenheim sa dokonca jedná o "najzdravší strom na našej planéte", ktorý poskytuje dôležité živiny pri ochorení rakovinou a jej ďalší výskumy poskytujú nádej na nájdenie lieku, ktorý by túto vážnu chorobu prekonal.

Moringa a jej 7 benefitov

  1. Moringa olejodárná je jednou z najvýživnejších rastlín na planéte
  2. Moringa olejodárná je bohatá na antioxidanty
  3. Znižuje hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu
  4. Moringa ôsobí protizápalovo
  5. Povzbudzuje a stimuluje organizmus
  6. Prevencia rakoviny
  7. Moringa má silný adaptogény účinok

Moringa má naozaj výnimočné zloženie

Názor Prof. Dr. Klausa Beckera z nemeckej univerzity Hohenheim hovorí jasne: "Neexistuje podľa môjho vedomia žiadna iná rastlina, ktorá by sa mohla merať s moringou olejodárnou čo do zložena živín a účinných látok." Ak je tomu teda naozaj tak, máme tu novú vychádzajúcu hviezdu medzi superpotravinami. Ideme sa teda pozrieť, čo všetko v sebe táto rosltina skrýva.
Moringa obsahuje viac vitamínov ako je v ovocí, viac bielkovín ako vo vajci a dokonca viac minerálov ako v zelenine. Obsahuje vysoké množstvo proteínov a celkovo sa jedná, čo sa obsahu týka o všetranú a enormne bohatú rastlinu. Vysoký je tiež obsah chlorofylu a zeatinu. Ten spôsobuje, že sa tie správne živiny dostanú na to správne miesto v našom tele.
Čo sa týka vitamínov aj tu moringa vysoko boduje. Obsahuje vitamín A, B1, B2, B3, B6, B7, C, D, E a K. Z minerálov to sú predovšetkým vápnik, železo, zinok, draslík, fosfor, horčík a meď. Ďalej obsahuje nenasýtené mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9 a vysoký podiel má taky obsah aminokyselín vrátane tých esenciálnych.
Ak by to však stále bolo málo, ponúkame pre zaujímavosť malé porovnanie, v listoch moringy je:

  • 17x viac kalcia ako v mlieku
  •  4x viac vitamínov ako v mrkve
  •  7x viac vitamínu C ako v pomarančoch
  •  15x viac kália než v banánoch
  •  25x viac železa ako v špenáte
  •  4x voce vitamínu E ako v pšenici
  •  2x viac proteínu ako v sóji

Moringa olejodárná nevyvoláva žiadne vedľajšie účinky a je vhodná predovšetkým pre vegeterianov, vegánov, ľudí trpiacich cukrovkou, osoby prežívajúcich náročné fyzické alebo psychickej obdobie, pre ľudí majúce náročné povolanie i seniorov. Čo sa týka tehotenstva a dojčenia nie sú známe žiadne negatívne účinky, skôr naopak, ale aj napriek tomu doporučujeme konzultáciu s vašim ošetrujúcim lekárom.
Je ale důelžité upozorniť, že sa jedná o prírodný produkt, kde je potrebné sa neustále sledovať.


Doporučujeme: Moringa Advance

Moringa ADVANCE obsahuje čistý extrakt z listov moringy olejodárnej vo forme tabliet. Extrakt z moringy sa šetrne lisuje do tabliet, ktoré neobsahujú žiadne tabletovacie látky. Moringa ADVANCE obsahuje vysoko koncentrovaný extrakt z listov 10 : 1. Vďaka tomu sú biologicky aktívne látky nachádzajúce sa v doplnku v 10-krát vyššej koncentrácii než v samotných listoch moringy.

Prečítajte si referencie od zákazníkov na Moringa Advance >>> 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky